Barva je část elektromagnetického vlnění viditelná okem. Barevný vjem vzniká v mozku, je vždy velmi individuální a je ovlivněn rovněž osvětlením, kombinací s dalšími barvami a materiály a jinými faktory. Hodně se mění podle fází dne, ročních období…
Sluneční svit dodává barvám jas, kontrast a teplý nádech, rozzáří žlutou, červenou a oranžovou, za šera jsou naopak všechny barvy tlumenější a tmavší. Týž odstín bude působit úplně jinak ráno, jinak při zapadajícím slunci a jinak při umělém osvětlení.
Barvy a emoce
Obecná teorie barev je velmi obsáhlá, v zásadě barvy dělí na tzv. teplé, studené a neutrální. Teplé odstíny (žlutá, oranžová, červená) zahřejí na duši a stimulují lidskou aktivitu. Jejich působištěm je zejména společenská zóna bytu.
Žlutá vzbuzuje chuť k jídlu a hodí se např. do jídelny, červená vyvolává vzrušení, zrychluje krevní oběh, může dokonce vyvolat agresivitu, proto je radno s ní raději šetřit. Barvy studené (modrá, zelená, fialová) mají naopak účinky uklidňující, podporují koncentraci, harmonii, hloubku myšlení… Doporučují se například do pracovny, do ložnic apod.
V praxi se ale málokdy setkáte s čistými odstíny, v podstatě každá barva může mít jak studené, tak teplé ladění (studená červenofialová versus teplá cihlová, chladná citronová a teplá hořčicová).
Černá, šedá a bílá jsou barvy tzv. neutrální. Zpravidla nic nezkazí, samy o sobě ale působí fádně, kombinujte je s jinými barvami a materiály. Zejména černá si v poslední době získala srdce architektů a designérů. Ve správném množství vyvolává – podobně jako dáma ve večerní toaletě – dojem elegance, luxusu a noblesy.
Barvy a styl
Výběr barev a jejich odstínů je radno sladit s celkovým pojetím interiéru. Každý styl má svou charakteristickou paletu. K přírodním materiálům – dřevu, kameni, keramice – ladí tlumené teplé a neutrální odstíny země, lesa a louky – okrová, béžová, šedá, hnědá, olivová, cihlově červená apod.
Romantický interiér si zase dobře porozumí s jemnými pastelovými tóny – růžovou, hráškově zelenou, nebeskou modrou.
Dnes oblíbený minimalistický či industriální styl obvykle pracuje s kovem, sklem, šedou, černou a bílou. Takovému interiéru dodají šťávu kontrastní jasné odstíny, třeba žlutá pohovka či červený koberec.
Barvy a prostor
- Světlé barvy opticky zvětšují prostor. Syté (tmavé) jej naopak zmenšují, proto se jich raději vyvarujte nebo je použijte jen na doplňky.
- Velkému prostoru prospějí výrazné barevné akcenty, bez nich bude působit „prázdně“.
- Místnost s tmavým stropem bude vždy vypadat nižší než místnost se stropem bílým. Toho lze využít tam, kde vysoký strop nepůsobí příjemně.
- Tmavší boční stěny interiér opticky zúží a prodlouží. Tmavá čelní stěna zase napohled „zkrátí“ a rozšíří protáhlou úzkou místnost.
- Chodby a kouty, kde je málo denního světla, rozsvítí a opticky zvětší žlutá. Pokud si přejete přehřívaný západní pokoj trochu „zchladit“, vymalujte jej modrou nebo šedou barvou.
- Na velké ploše je barva vždy sytější než na malém vzorku. Na stěny vyberte ze vzorníku raději ten světlejší ze zvažovaných odstínů.
- Barevný kontrast vždy upoutá pozornost. Chcete-li zvýraznit obraz, zajímavou komodu nebo sochu, umístěte jej na kontrastní pozadí.
- Nebojte se použít více barev, monochromatické interiéry bývají smutné. V jednom prostoru můžete použít až tři barvy (včetně např. odstínu dřeva) a kombinovat jejich světlejší a tmavší odstíny.