Předchozí díl seriálu najdete zde.
Potoky, rybníky, jezírka a studny bývají pro majitele pozemků velkým vítězstvím. Přírodních vodních prvků je dobré si vážit a nové je třeba budovat. Vodní prvky mají velký vliv na správné mikroklima. Vždy bude ovšem záležet nejenom na vkusu a preferencích majitelů, ale také na lokalitě a podmínkách daného pozemku.
Jak vybrat řešení pro konkrétní dům |
Do vlhčích zahrad se doporučují přírodní jezírka, která se organicky začlení do prostoru. Spíše sušší podmínky jsou příležitostí pro nový typ prostředí. Mělo by být příjemné a užitečné nejen majitelům, ale také zvířecím obyvatelům zahrady. Doporučuje se umístit do zahrad i nádoby s vodou, kádě, kamenná korýtka či pítka pro ptáky. Studna je ovšem velké vítězství! V kombinaci s moderním podzemním tankem na dešťovku je naprosto skvělým řešením. Důležité je zvolit správnou velikost nádrže. Odvíjí se od plochy odvodňované střechy a vydatnosti srážek v dané lokalitě. Typ nádrže dále závisí na geologických podmínkách a také na účelu využívání dešťové vody (zda ji chcete využívat pouze pro zálivku zahrady, nebo chcete užitkovou vodou nahradit pitnou vodu, například pro splachování toalet v domě). Na www.glynwed.cz je možné použít pro výpočet správné velikosti a návrh optimálního řešení online kalkulátor. |
Přírodní nádrže a studny
Koupací jezírka by měla mít plochu alespoň 40 m2 a koupací zónu minimálně 130 cm hlubokou, aby se nepřehřívala a nebyly zde v růstu podporovány řasy. Okrasná jezírka mohou být naopak i docela malá, přičemž hloubka se určuje podle toho, co chceme v jezírku pěstovat.
V úplně malých zahradách, na balkonech či terasách lze umístit alespoň speciální nádoby s vodou, kádě, kamenná korýtka či pítka pro ptáky. Na větších a svažitých pozemcích lze zachycovat srážkovou vodu pomocí speciálních příkopů, tzv. svejlů, které pomohou zejména v období přívalových dešťů. Nabízejí se i speciální rezervoáry, včetně nových technologií, které pracují s dešťovou vodou a ušetří majitelům nemalé peníze.
Velkou výhodou je bezesporu vlastní studna – třeba i s ruční pumpou, která je kromě funkčního prvku také prvkem estetickým, propůjčuje zahradě rustikální charakter, stejně jako tvarované sprchy, ručně vyrobené hrací prvky, korýtka, kaskády či specifická vodní kola. Lze říci, že funkční studna na zahradě je v současné době jednou z nejcennějších staveb, které můžete mít. Určitě je dobré ji zároveň kombinovat i s podzemním tankem na dešťovku. Mají obrovský význam jako zásobárna čisté vody pro jezírko a zároveň i pro závlahu celé zahrady.
Nové technologie pro zdravou vodu |
Podzemní nádrže
|
Zachycení dešťové vody
Dešťová voda se využije na zálivku zahrady, na mytí aut, podlah, na praní prádla i splachování toalet. V nabídce jsou dokonce i pračky, které během svého procesu kombinují pitnou a užitkovou vodu. Výrobci zásobníků pro domácnost tvrdí, že až 50 % pitné vody lze nahradit vodou dešťovou, a nabízejí nejrůznější druhy nádrží včetně jejich zabudování a následné údržby. K výběru správné varianty pro dům a zahradu je nejlépe využít zkušeností odborníků, kteří se danou problematikou profesionálně zabývají, případně oslovit někoho, kdo už zařízení vlastní.
Pokud myslíte i na běžnou údržbu, splachování toalet nebo praní, je vhodné poohlédnout se po podzemních zásobnících. Výhodou podzemního skladování dešťové vody je relativně stálá teplota a absence světla. Tyto faktory zamezují množení mikroorganismů a snižují nebezpečí nákazy uskladněné vody.
Nabízejí se zásobníky betonové, které jsou poměrně pracné na montáž, nebo zásobníky sklolaminátové, které jsou lehké, snadné na montáž, ale nemusejí být až tolik odolné proti zemním tlakům. V nabídce jsou i zásobníky svařené z plastových, nejčastěji polypropylenových desek. K montáži bohužel často patří i budování základové desky a betonování stěn.
Zřejmě nejjednodušší na montáž budou nádrže plastové monolitické, nejčastěji polyetylenové, které není nutné při montáži betonovat. Ukládají se do štěrku nebo do písku a mohou být bez problémů pojížděné osobními automobily. Zvýšenou pozornost je radno věnovat správnému výběru nádrže zvláště na pozemku s vysokou hladinu podzemní vody. Pro takové případy jsou vhodné nízké nádrže. Při dostatečném krytí zeminou jsou odolnější vůči vztlakové síle. Jejich konstrukce stěny bývá robustnější.
Víte, že… |
Časté klimatické změny způsobují nevyrovnanost srážek. Čím dál častěji se v létě střídají přívalové deště s vedrem a suchem. Proto je dobré mít možnost vytvořit si v době, kdy je srážek hodně, zásobu dešťové vody a pak ji využít v suchých dnech k zálivce zahrady nebo i celoročně v domácnosti. V současné době jsou kvůli velké míře urbanizace přetíženy kanalizační sítě a kapacity čistíren odpadních vod nestačí. To jsou hlavní důvody, proč zákonodárci stanovili povinnost řešit hospodaření s dešťovou vodou přednostně decentrálním způsobem – tedy v místě spadu srážek. Roli hraje také stoupající cena pitné vody a snaha lidí o hospodárné a ekologické chování. K dispozici jsou i dotační tituly (podrobněji v dalším díle našeho seriálu). |
Další díl seriálu najdete v této rubrice příští úterý.